Ako sa naučiť Power BI

V tomto článku sa dozviete moje expertné tipy, ako sa čo najrýchlejšie naučiť Power BI. Zároveň sa môžete dozvedieť odpovede aj na iné kľúčové otázky týkajúce sa Power BI. Odpovedám na ne ako Power Bi expert z praxe, ktorý viedol aj projekty väčších spoločností s firemným obratom niekoľko desiatok miliónov. Keďže mám rád úprimnosť a riešenie vecí na rovinu, bez servítky, nečakajte v článku veľa omáčok a diplomacie, ale čakajte radšej konkrétne pohľady k veci.

Článok vám zodpovie základné otázky

- Čo je Power BI?
- Oplatí sa naučiť Power BI?
- Aký typ Power BI používateľa chcete byť?
- Aké sú odporúčané online bezplatné zdroje na naučenie Power BI?
- Kde stiahnuť vhodné dáta pre Power BI?
- Aké sú možnosti slovenských Power BI kurzov?
- Akú certifikáciu pre Power BI zvoliť?
- Ako si nájsť prvé zákazky pre Power BI?
- Zistiť o zaujímavých kariérnych príležitostiach pre Power BI?
- Tipy z praxe ohľadom Power BI
- Tipy pre firmy ako si vybrať kvalitného externého Power BI konzultanta
- Tip na záver

Čo je Power BI?
Power BI sa dá najľahšie popísať ako automatizovaný excel s parádnou grafikou. Čo to znamená v praxi? Ak tvoríte reporty v Exceli, často krát potrebujete vytvoriť nový report úplne od začiatku. Power BI ale ponúka vytvoriť automatizované reporty pripojené na dáta alebo databázu, ktoré dokážete aktualizovať jedným klikom. Tak dokážete investovať svoj čas do dôležitejších úloh.

Je lepšie raz vidieť a preklikať si ako sto krát počuť. Preto si môžete preklikať a pozrieť ukážkový Power BI report
Link: Ukážkový Power BI report


Oplatí sa naučiť Power BI?
Áno. Oplatí sa. Tu sú dôvody, prečo bude Power BI patriť medzi top softvér pre reporting a business intelligence.

Dôvod 1 – Microsoft
Vývoj Power BI zabezpečuje Microsoft. Zároveň chce Microsoft vytvoriť z Power BI vlajkovú loď pre reporting a Business Intelligence. Tým pádom pri tvorbe Power BI využíva top znalosti z celej škály produktov Microsoftu. Zároveň Microsoft ako veľká spoločnosť vie vyhradiť obrovský rozpočet a veľký tím konzultantov, aby vylepšovali Power BI.

Výsledok – Power BI sa vylepšuje omnoho rýchlejším tempom oproti konkurenčným softvérom

Dôvod 2 – Cena
Microsoft sa rozhodol, že z Power BI spraví krabicový produkt (rozumej vytvor jeden produkt, ktorý dokážeš bez zmien predať tisíckam ľudí. Nech si užívateľ vytvorí vlastné reporty). Zároveň politika Microsoftu je podliezť konkurenciu cenou, čo sa mu cenou 8,4€ mesačne za jednu licenciu Power BI Pro aj obrovsky darí.

Výsledok – Čoraz viac firiem bude používať Power BI

Dôvod 3 – integrácia s Office 365 a Microsoft riešeniami
Ak používate vo firme Windows, viete ľahko nainštalovať Power BI desktop. Ak používate Office 365 spolu s One Drive alebo Sharepointom, Power BI je voľba číslo jedna. Ak využívate aj MS SQL, Office 365 skupiny alebo MS Azure, Vďaka synergiám Microsoft produktov je pre Vás Power BI bezkonkurenčne najlepšie riešenie. Má to ale aj svoju tienistú stránku – Ak Vaše systémy bežia na Linuxoch alebo odhryznutých jabĺčkach, budete narážať skôr na problémy ako na jednoduchosť.

Výsledok – Ak máte vo firme Office 365 alebo MS Azure, Power BI je neprekonateľný.


Aký typ Power BI užívateľa chcete byť?
V prvom rade si potrebujete ujasniť, ako chcete využívať Power BI. Tu sú tri najrozšírenejšie roly:

Koncový užívateľ
– budete iba mierne upravovať reporty, ktoré Vám vytvorí niekto iný. Angličtinu na to nepotrebujete. Užívateľská stránka sa dá zvládnuť za 2 dni cieleného tréningu. V tom prípade odporúčam, aby Vás vyškolil ten, kto Vám vytvoril report.

Tvorca reportov
– budete tvoriť vlastné reporty vo vlastnom projekte alebo vo vlastnej firme. Na to sa už budete potrebovať naučiť výrazne viac o Power BI. Na tejto úrovni Vám už výrazne pomôže znalosť angličtiny. Budete potrebovať minimálne taký level angličtiny, aby ste rozumeli anglickým textom a fóram, a porozumeli anglickému videu s titulkami. Ako základ Vám môžu pomôcť tipy na bezplatné anglické kurzy od Microsoftu, ktoré nájdete nižšie. Základy tohto levelu Vám môžu trvať cca 2 týždne až 1 mesiac cieleného tréningu (cca 4 hodiny denne)

Expertný Power BI Konzultant
– chystáte sa stať Top Power BI konzultantom, ktorý bude pracovať ako externista pre komerčnú sféru? Áno. Je tu aj táto cesta. Sám pracujem ako Power BI Expert, ktorého si najímajú iné firmy. V takomto prípade je angličtina nutnosťou. Ideál je, ak viete aj komunikovať v angličtine, keďže sem tam budete potrebovať vybaviť hovor s Microsoft Supportom. Vaše znalosti budú asi 10x hlbšie ako znalosti typického tvorcu reportu. Odhad je, že do tohto levelu sa viete dostať cca za 1,5 roka pri samoštúdiu alebo za cca 3 mesiace ak Vás bude školiť Power BI Expert.


Odporúčané bezplatné online zdroje a online kurzy pre Power BI
Odporúčam hlavne dva zdroje, oba bezplatné, vysokej kvality priamo od Microsoftu. Oba sú v angličtine.

Microsoft Guided Learning
Časť oficiálnej podpory Microsoftu k Power BI. Vďaka tomuto webu viete veľmi rýchlo vytvoriť prvé Power BI reporty. Obsah tejto podpory sa neustále zväčšuje.

Link: https://docs.microsoft.com/en-us/power-bi/guided-learning/

EdX Kurz Power BI

Kurz vytváraný spolu s Microsoftom. Je to jeden ucelený kurz, v ktorom máte možnosť prejsť od základov všetky základné možnosti, ktoré ponúka Power BI. Tento kurz Vás vie posunúť z totálneho začiatočníka na štandardného tvorcu reportov.

!!! Kurz viete prejsť bezplatne, ale na EdX predávajú k nemu certifikáciu. Táto certifikácia má minimálnu hodnotu, preto z môjho pohľadu sa ju neoplatí kupovať. Ak by ste chceli certifikáciu, najlepšie je ísť rovno po tom najlepšom – Microsoft Certified Specialist pre Power BI (Exam-70-778)

Link: https://www.edx.org/course/analyzing-and-visualizing-data-with-power-bi-0Bezplatné databázy na učenie
Pri učení Power BI narazíte na to, že Vám budú chýbať tie správne a dostatočne veľké podkladové dáta, na ktorých by ste vedeli vystavať Power BI reporty. Na tento problém som v roku 2017 narazil aj ja. Zároveň som ako školiteľ potreboval databázy, ktoré sú jednoduché, prehľadné a ľahko ich pochopí aj úplný začiatočník s Power BI.

Excel databáza predajov
Je to jedna veľká excel tabuľka predajov rôznych typov tovaru. Je lokalizovaná pre Európu. Je vytvorená ako základ a pomôcka pre Vás pre vytváranie prvých reportov v Power BI. Viete si na nej vyskúšať výpočty, filtrovanie, segmentáciu ale aj napríklad mapy a dátumovú analytiku.

Konkrétne túto databázu som vytvoril ja pre potreby vedenia Power BI a Excel Power Query školení (Áno, skromne priznávam, že ja Róbert Ďurec (link) patrím medzi top školiteľov Power BI na Slovensku)

Link na stiahnutie databázy a reportu:
https://it.robertdurec.sk/databaza/

Link na Ukážkový Power BI report postavený na databáze vyššie


Access databáza AdventureWorks
Túto databázu vytvoril samotný Microsoft okolo roku 2008, aby začiatočníci aj profi experti mali možnosť otestovať svoje riešenia a pracovať s dátami, ktoré vyzerajú ako reálne firemné dáta. Preto vytvoril databázu predajov fiktívnej spoločnosti AdventureWorks, ktorá predáva bicukle a iné doplnky.

- Hlavná výhoda – obsahuje veľa naplnených tabuliek (13) a viete si na tom komplet postaviť aj zložité reporty
- Hlavná nevýhoda – Začiatočník sa v tejto zložitej databáze ľahko stratí. Túto databázu treba pred použitím naštudovať.

Odporúčanie pre Power BI – najskôr začať s excel databázou, neskôr pokračovať s AdventureWorks alebo vlastnými dátami.

Linky na obe databázy:
https://it.robertdurec.sk/databaza/


Aké sú možnosti Power BI prezenčných kurzov na Slovensku?
Ak chcete nájsť kvalitný kurz Power BI, nemáte veľa na výber.

Top tri Power BI kurzy sú:
Kurzy od Gopas
TOP kvalita a jedna z najviac známych školiacich spoločností na Slovensku. Nevýhoda – v cene kurzu platíte aj za výrazný marketing a značku Gopasu. Ich kurzy kupujú firmy, ktorým je jedno, koľko bude kvalita stáť.
Cena Power BI kurzu cca 250€ za dva dni na jednu osobu

Kurzy od PowerPivot.sk / power-bi.sk
Vedie ich Top konzultant Michal Chmelár – jeden z prvých ľudí, čo začali robiť s Power BI na Slovensku.
Vydal aj knihu o Power Pivot. Nevýhoda knihy je, že je len v tlačenej forme a nemáte v nej šancu rýchlo googliť. Preto aj keď je kniha obsiahla, neskôr bude nepoužiteľná.
Výhoda je celkom obsiahly blog, v ktorom viete nájsť zaujímavé tipy v slovenčine k Power BI. Ja osobne ale radšej uprednostňujem kvalitné anglické zdroje, ideálne priamo od Microsoftu.
Cena Power BI kurzu cca 270€ za dva dni na jednu osobu

Kurzy od it.robertdurec.sk / DISRUPTIVNE.com
Konkrétne tieto kurzy vediem buď ja osobne alebo niekto z môjho tímu. Výhoda je, že patríme na SK k top kvalite.
Odlišnosť našich kurzov je, že máme prvý základný jednodňový Power BI kurz s následnými voliteľnými konzultáciami, kde už pracujeme priamo s firemnými dátami zákazníka. Je to dlhšia a náročnejšia cesta, ale prax nám ukázala, že je to vhodnejšia cesta.
Cena úvodného kurzu cca 120€ za osobu za jeden deň.
Cena kurzu pre firmy (4-6 ľudí) za jeden deň 400€
Cena konzultácii obvykle okolo 50€ za hod

Online kurz od Learn2Code
Určite sa hodí spomenúť aj tento slovenský Power Bi online kurz. Výhoda je, že je v slovenčine. Nevýhoda je, že je už zastaralý a Power BI už vyzerá inak. Ďalšia nevýhoda je, že sú v ňom spomenuté iba základy Power BI. Ak viete len slovensky, je to jediná z mála ciest ako sa naučiť Power BI, ale nečakajte, že sa vďaka nemu stanete Power BI profesionálom.

Top profesionáli riešia Power BI v angličtine, vedia anglickú Power BI terminológiu a učia sa takmer výhradne iba z anglických zdrojov (2 tipy na kurzy máte spomenuté vyššie v tomto článku).

Boli sme oslovení aj s ponukou vytvoriť Power BI kurz pre pokročilých v slovenčine. Odmietli sme to z dôvodu, že na SK nie je na kurz v slovenčine cieľovka.

V rámci DISRUPTIVNE nám dáva zmysel riešiť online kurz Power BI iba v angličtine.


Akú certifikáciu pre Power BI si zvoliť?
Prafráza k Excel:
Chcete sa naučiť Excel. Viete, že Vám v zamestnaní pomôže certifikát, že ste absolvovali školenie. Väčšine z Vás za zapáči, ak Vám po Excel prezenčnom školení vystavia papier: „Absolvoval som Excel školenie pokročilý“ a pridáte si ho do životopisu.

Sú tu ale aj cesty pre profi Excel expertov. Vtedy zistíte, že iba jeden druh Excel certifikácie má najvyššiu hodnotu. Konkrétne je to titul MOS – Microsoft Office Specialist. Je to najvyšší druh certifikácie, aký môžete získať a je iba v angličtine. Zároveň jediný druh certifikácie, ktorý je priamo od tvorcu Excelu – spoločnosti Microsoft.

Vtedy zistíte, že jedná certifikácia od Microsoftu má väčšiu cenu ako akákoľvek kombinácia Excel certifikácii a kurzov dostupná v slovenčine.

Link o MOS certifikácii:
Link: https://www.microsoft.com/en-us/learning/mos-certification.aspx

Ako je to s Power BI
Je to veľmi podobné ako s Excelom. Ak chcete papier zo SK kurzu, dostanete papier. Ak chcete mať top kvalitu, skončíte pri certifikácii typu Microsoft Certified Profesional, a jeho prvej podkategórii MTA – Microsoft Technical Associate alebo MCSA – Microsoft Certified Solutions Associate.

Tie najlepšie certifikáty pre Power BI sú
Exam 70-778/Course 20778 – Analyzing and Visualizing Data with Power BI
Exam 70-779/Course 20779 – Analyzing and Visualizing Data with Microsoft Excel
Link: https://www.microsoft.com/en-us/learning/mcsa-bi-reporting.aspx


Chcem sa stať Power BI profesionálom. Ako nájsť zákazky pre Power BI?
Máte viacero ciest ako sa stať Power BI profesionálom

- Bezplatné Samoštúdium – najlacnejšia, najdlhšia a najťažšia cesta.
- Platené štúdium a komerčné kurzy – najdrahšia a relatívne ľahká cesta. Po naučení Power BI sa viete zamestnať na lepšej pozícii alebo ako freelancer. Odhadovaná cena vzdelávania cca 1000 – 2000€
Power BI špecialista v zamestnaní – ľahšia cesta. Výhoda je, že za vzdelanie neplatíte a dostávate aj plat. Nevýhoda je, že ste limitovaní zamestnaneckým platom a nižšou možnosťou odborného aj finančného rastu.
- Konzultant v Power BI expertnej firme – stredne ťažká cesta, pri ktorej sa dokážete za veľmi krátky čas stať Power BI expertným profesionálom, ktorého si budú najímať iné firmy. Ak si vyberiete viac podnikateľsky zameranú firmu, máte možnosť zarobiť výrazne viac a pri tom pracovať menej ako 5 dní do týždňa. Najväčšia nevýhoda je, že ste platení nielen za výkon, komunikáciu a efektivitu, ale najmä za zodpovednosť.


Ako získať úplne prvú komerčnú zákazku?
Váš zákazník sa Vás vždy spýta: Ukážte mi, čo ste už robili. Preto pred prvou komerčnou zákazkou určite odporúčam vytvoriť si vlastné čo najlepšie aj čo najzložitejšie reporty. Lepšie je trénovať na ihrisku, kde môžete aj robiť chyby, ako zlyhať u zákazníka. Svoje prvé reporty môžete postaviť na databázach spomenutých vyššie v tomto článku.


Ako si nájsť pravidelné komerčné Power BI zákazky?
Ak chcete riešiť Power BI samoštúdiom, prvé zákazky môžete získať len náhodou z okolia, prípadne inzerátmi
Ak budete zamestnaní na Pozícii Power BI, úlohy Vám zadá zamestnávateľ.
Ak chcete riešiť Power BI ako samostatný expert na profi úrovni, pomôže Vám výrazne web, Google reklama, osobný kontakt a iné marketingové a obchodné zručnosti.
Ak chcete byť Power BI expert vo väčšej sieti Power BI expertov, napríklad ako v DISRUPTIVNE, vedeli by sme Vám zabezpečiť komerčné zákazky.


Aký je ideálny Power BI človek, ktorého hľadáme do DISRUPTIVNE
Náš Power BI konzultant musí spĺňať vlastnosti

- Dobrý charakter (Úprimnosť, čestnosť a otvorenosť)
- Nezatajovanie negatívnych informácií (Ak je prúser, ihneď to povedz. Vďaka tomu vieme ihneď problém a šetriť peniaze aj nám, aj tebe, aj zákazníkovi)
- Prebratie zodpovednosti (Ak vieš prebrať zodpovednosť za svoju prácu, radi ťa privítame. Ak sa budeš vyhovárať, sľubovať alebo klamať, rozlúčime sa)
- Komunikačné znalosti (Ako konzultant budeš komunikovať s top manažérmi / majiteľmi z firiem. Ak vieš dobre komunikovať, zákazník je spokojný a rýchlejšie vieš dokončiť projekty)
- Angličtina (ideál komunikačná angličtina)
- Technické predpoklady na naučenie sa Power BI (Ideál čo najväčšie znalosti Excelu, databáz, programovania)


Čo vieme ponúknuť novému konzultantovi
- Profi zaškolenie (Jedna z najlepších a najrýchlejších možností naučiť sa Power BI na Slovensku)
- Flexibilný pracovný čas (Pokojne aj voľno alebo dlhá prestávka počas dňa)
- Zabezpečenie komerčných Power BI zákaziek (Po vyškolení a internom teste)
- Práca štandardne 3 dni do týždňa (Platená práca u zákazníka sa počíta. Ak ju budeš odvádzať skvele, zvyšok týždňa môžeš mať voľno)
- Možný PartTime (čiastočný úväzok) popri tvojich vlastných projektoch
- Veľmi zaujímavé platové ohodnotenie (ideál minimálne 20€ / hod na faktúru za hodinu konzultácii u zákazníka)
- Možnosť stať sa profi Power BI školiteľom alebo profi konzultantom

Svoje CV nám môžeš zaslať na team@disruptivne.com alebo ma skontaktovať cez web it.robertdurec.sk.

Tipy pre Power BI
Tipy ak sa chcete naučiť a používať Power BI

Nainštalujte si Power BI Desktop v Angličtine.
Power BI v Slovenčine je o ničom. SK preklady sú niekedy naozaj krkolomné a nemáte šancu dohľadať chyby ani plnohodnotné návody v Slovenčine.
Potrebujete vedieť Googliť v angličtine.
To znamená vedieť správne pomenovať, akú funkciu potrebujete vyhľadať. Fór v angličtine je veľa. Oproti tomu v slovenčine alebo češtine je minimum. Predsa len, anglicky hovorí 1 miliarda ľudí. Česky alebo Slovensky len 12 miliónov.
Nikdy sa nespoliehajte na Power BI v Slovenčine / Češtine.
(z dôvodov vyššie)
Nájdite si Power BI experta.
Takého, ktorý je Vás ochotný školiť. Keď narazíte na problém, buď budete hoci 10 hodín Googliť riešenie, alebo Vám poradí expert a máte celý problém vyriešený za hodinu. Ja osobne si vždy volím spýtať sa experta a ušetriť 9 hodín svojho času.


Ako sa vyhnúť typickým začiatočníckym chybám v Power BI
Začiatočník je spokojný, ak jeho report aspoň funguje.
Profi expert tvorí udržateľný kód.


Počítajte s tým, že ak budete riešiť komerčné reporty, ich zložitosť bude neustále narastať. Ako Power BI konzultant sa často dostanete do stavu, keď sa Vám napríklad:
- zmení adresa databázy,
- zmenia podkladové dáta,
- pribudnú nové manažérske plány
- upraví sa metodika výpočtu reportov.

Profi upraví report pár kliknutiami, zatiaľ čo amatér buď musí report dlho prerábať, alebo vytvoriť úplne nanovo. Výsledok pre firmu je, že amatéra buď nadmerne zaplatí alebo vyhodí. Ak ho vyhodí a reporty sú bordelkód, nový konzultant ich potrebuje vytvoriť úplne nanovo

Moje tipy z praxe ako vytvárať udržateľný kód sú:

Všeobecné tipy
- Píšte si dokumentáciu a komentáre
- Robte si grafy a diagramy, z kadiaľ sa aká query / measures sa načítava a prečo
nehádžte všetky dáta do jednej veľkej tabuľky (Inak v tom bude chaos). Radšej využívajte prepojené tabuľky.
- Používajte vhodne popisné mená pre measures aj queries
- Power Query tipy
- Viete si premenovať kroky úprav v Power Query. Využite to.
- Spájajte si viac príkazov úprav v Power Query do jedného
- Rozdelte si dlhé Power query na viac menších cez odkazy typu reference

Power BI report okno
- Radšej si vytvárajte Measures ako Calculated Column (kvôli Rýchlosti výpočtu)
- Radšej si vytvorte viac measures ako jednu zložitú
- Použite komentáre vo vnútri Measures
znaky // pre jednoriadkový komentár
zápis /* väčší komentár */


Tipy pre firmy, ako vybrať kvalitného externého Power BI konzultanta
!!! Pozor na kvalitu. Power BI robí aj veľa nekvalitných ľudí !!! Mnoho ľudí si myslí, že keď sa naučí prvý report v Power BI, už je profík a môže predávať svoje služby v komerčnej sfére. Ak ste majiteľom firmy, je to pre Vás istá strata.
Overte si aj kvalitu konzultantov z firiem. Časť firiem ide štýlom: Konzultanti, naučte sa základy Power BI a všetko ostatné sa naučíte u zákazníka. Opäť, pre Vás ako zákazníka je to istá strata.
Ako si vybrať kvalitného Power BI konzultanta. Power BI konzultant musí mať dve vlastnosti.

Overte si technické skúsenosti Power BI konzultanta:
Musí vedieť Power BI na technickej úrovni. Pokiaľ to nevie, bude sa obhajovať že: „Toto sa v Power BI nedá.“ V skutočnosti len nevie, ako to urobiť, pričom vy mu budete musieť platiť aj za jeho „nevedomosť“ a „pokusy na vašich systémoch“.
Overte si komunikačné skúsenosti Power BI konzultanta
Power BI konzultant potrebuje vedieť správne komunikovať. Nie je nič horšie, ako keď budete konzultantovi vysvetľovať, ako to chcete, a on Vás nepočúva a urobí úplne inak. Najhoršie je, ako konzultant s Vami „bojuje“.
Ak uvidíte na konzultantovi negatívne rysy vyššie, odporúčam ho ihneď vymeniť.

Profesionál spozná úroveň konzultanta ihneď. Spozná jeho úroveň konzultanta podľa toho, aký zložitý kód vytvára a či robí udržateľný kód.
V prípade, že si chcete overiť úroveň práce vami objednaných Power BI konzultantov, môžete si nás objednať cez team@disruptivne.com

Tip na záver
Verím, že ste v tomto článku našli mnoho podnetných informácií z praxe. Preto Vám odporúčam: Uložte si adresu tohto webu (Napríklad do poznámok, emailu, alebo ako záložku v prehliadači.)Je to z dvoch dôvodov.

K tomuto článku budete môcť kedykoľvek vrátiť.
Ľahko viete svojmu okoliu poslať link priamo na tento článok a ušetriť sebe aj Vášmu okoliu kopu hľadania.
Link: http://it.robertdurec.sk/ako-sa-naucit-power-bi/


o autorovi
Článok vytvoril Róbert Ďurec, Power BI expert a konateľ DISRUPTIVNE s.r.o.

Blog

VIEM POMÔCŤ
  • S Excel, Access, Excel VBA, Power BI, Power Query, Power Pivot.
VIEM ZABEZPEČIŤ
  • Skupinové kurzy a školenia,
  • vypracovanie automatizovaných reportov, práca na zákazku.
KONTAKT
  • tel.: +421 949 423 535
  • email: robert@disruptivne.com
LINKED IN

AI Website Creator