“Potrebuješ pomôcť s excelom? Spýtaj sa Roba. On to vie.” Takto o mne hovorili moji spolužiaci na univerzite. Postupne som pomáhal s excelom čoraz viac ľuďom a začal som robiť platené doučovania. Písal sa rok 2006.

V roku 2016 nastal u mňa ďalší zlom. Opustil som pôvodnú prácu a začal pracovať na zákazku ako freelancer. Aby som ušetril čo najviac času najmä firemným zákazníkom, naučil som sa programovať Excel VBA – makrá. Pamätám si ten okamih, keď som odovzdal prvý automatizovaný report v Excel VBA. Môj zákazník bol vďačný, že som mu ušetril dve hodiny práce každý týždeň. Teraz mu stačilo na vytvorenie toho istého reportu stlačiť dve tlačidlá.

Narazil som aj na limity excelu. Excel nezvláda pracovať s mnohými hárkami s veľa riadkami. Excel má aj problémy napojiť sa na databázy. Aby som mohol lepšie poradiť klientom, naučil MS Access – databázový program od Microsoftu.

Oslovili ma aj ľudia zo vzdelávacej agentúry. “Čo keby ste boli náš lektor pre IT kurzy?” Účastníci mojich kurzov boli spokojní. Oceňovali, že som trpezlivý a viem Excel jednoducho vysvetliť. Stal som sa lektorom excelu. Teraz školím v slovenčine aj angličtine.

Posledný zlom bol v roku 2017. Začal som pracovať ako SAP konzultant v jednej slovenskej firme. Tam som objavil výhody aj nedokonalosti SAPu. Objavil som aj Power BI. “Fíha, toto zákazníci hľadajú!” bola moja reakcia. Power BI je niečo medzi Excelom, Accessom a PowerPointom a používa sa na jednoduchú aj komplexnú analýzu dát. Manažéri z firmy boli veľmi spokojní, keď som im vytvoril aktualizované reporty na ich pravidelné porady.

Rád vám pomôžem využívať Excel, Access a Power BI, vrátane súčastí Excel VBA, Power Query a Power Pivot. Ak budete spokojní vy, radi sa vrátite a budem spokojný aj ja.

Viem vám pomôcť aj ako:

Môžete ma skontaktovať